İşlemci Model Numaraları

Sevebilirsin...

6 Yanıt

 1. Tayfun dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Baya merak ediyordum bunları

 2. venaxs dedi ki:

  Merhabalar, benim işlemcim Intel® Core™ i5-480M Processor (https://ark.intel.com/tr/products/52952/Intel-Core-i5-480M-Processor-3M-Cache-2_66-GHz), anakartıma uygun olan Intel® Core™ i7-740QM Processor(https://ark.intel.com/tr/products/49024/Intel-Core-i7-740QM-Processor-6M-cache-1_73-GHz) bu işlemciyi almak istiyorum büyük ihtimal de bilgisayarımdakini verip aradaki fark ücreti verip alacağım. Bu iki işlemciyi de araştırıyorum farklarını artılarını fakat anlayamadığım yerler var.

  1)Litografi değeri i5 olanda 32nm ; i7 olanda 45nm. i5 olanın performans sonucu daha iyi olduğu sonucu mu çıkar?
  2) İşlemci performansının en belirleyici ölçütü çekirdek, iş parçacığı sayısı, Ghz, önbellek, işlemci grafiklerinden hangisidir?
  3) Sizce işlemci değişimi yapmalı mıyım yaparsam hangi işlemciyi önerirsiniz ? Anakart modelim TOSHIBA Model Portable PC (rPGA988A Socket)

 3. Hüseyin Çakır dedi ki:

  Merhabalar.
  Öncelikle ilk sorun için şunu söyleyebilirim. Litografi değeri işlemci üzerindeki transistörler arasındaki mesafeyi belirten bir değer. Bu değer ne kadar azalırsa aradaki mesafe de o kadar azalmış olur. Bunun sonucunda da işlemci yüzeyine daha fazla transistör yerleştirilebilir ve performans artışı sağlanır. Fakat litografi değeri tek başına hangi işlemcinin daha iyi performans verdiğini belirleyen bir etmen değil.
  İşlemci performansının en belirleyici ölçütü şudur dememiz de çok doğru olmaz diye düşünüyorum. Çünkü işlemcinin her bir teknik özelliği aslında bir diğerini etkiliyor. Tabii ki çekirdeğinin, ön belleğin ve frekansın fazla oluşu performansı artıran etmenler. Ama frekansa o kadar çok fazla takılma derim. Sonuçta her iki işlemci de Turbo Boost ile 2,93 GHz hızı görebiliyor. Bunun yanında i7-740QM işlemcinin 6MB önbelleğe sahip olması bu işlemcinin önemli artıları arasında. Fakat güç tüketimi konusunda şu an kullandığın işlemcinin daha az tükettiğini söyleyebilirim.
  Son olarak iki işlemcinin de test sonuçlarına baktığımda i7-740QM işlemcisinin genel olarak daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Ama ben olsam işlemci değişimi yapmazdım. Çünkü günlük kullanımda bu aradaki farkı pek hissedeceğini zannetmiyorum. Ayrıca iki işlemci de nesil olarak bakıldığında 1. Nesil. Şu an en güncel neslin de 7. Nesil olduğunu göz önünde bulundurursak iki işlemci de son derece eski işlemciler ve bunun da eksisini muhakkak göreceksindir diye düşünüyorum. Ama yine de karar senin 🙂

  i5-480M Puanı: https://cpubenchmark.net/mobile/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-480M+%40+2.67GHz&id=777

  i7-740QM Puanı: https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?id=852

  • venaxs dedi ki:

   Merhabalar, sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim. Ben de araştırmaya başladıkça arasında gözle görüşür fark olmadığını anladım. Anakart soketime uygun olan i7 640m işlemcisinin daha mantıklı olduğunu düşündüm. Kuşkusuz bu işlemci de 1. nesil ama şimdilik alabileceğim bu sonra güncel bir dizüstü alacağım. https://ark.intel.com/tr/products/49666/Intel-Core-i7-640M-Processor-4M-Cache-2_80-GHz Sizce bu nasıl?

   • Hüseyin Çakır dedi ki:

    Yine arada pek fark yok aslında. Sadece işlemci frekansı ve önbellek farkı var gibi görünüyor. Fakat genele baktığımızda tabii ki şu an kullandığın işlemciden daha iyi bir performans düzeyi var. Ayrıca i7-740MQ üzerinde sanırım GPU yoktu. Bu yüzden i7-640M bana da daha mantıklı gibi geldi. Eğer fiyatı da çok uçuk değilse alınabilir. Bu arada yorumlarınız için ben teşekkür ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir